Dwa nowe osiedla

Widać już efekty przy budowie dwóch czeladzkich osiedli. Jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego gotowych powinno być 10 budynków, w których znajdą się 284 mieszkania zlokalizowanych przy ul. Hallera. Jednocześnie przy ul. 21 Listopada trwa realizacja 74 mieszkań w budynku dawnej „Skałki”. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, ustaliliśmy zasady przyznawania tych mieszkań.

Regulamin przydziału mieszkań na ul. Hallera powinien zostać opracowany do końca wakacji. We wrześniu planujemy pokazać mieszkańcom, potencjalnym najemcom, jak wyglądać będą na tym osiedlu mieszkania, w pierwszym prawie gotowym już wewnątrz budynku. W październiku, chcielibyśmy rozpocząć przyjmowanie wniosków.

Jeszcze z końcem 2023 r. do budżetu miasta wpłynęła cała pozyskaną dotację, czyli prawie 140 mln zł. Inwestycję sprawnie realizuje Dombud, który nie tylko posiada wystarczającą ilość wykwalifikowanych i sprawdzonych pracowników, ale dysponuje także własnym sprzętem począwszy od wszelkich samochodów z betoniarkami włącznie, a skończywszy na wysokich dźwigach. Dlatego postęp prac jest naprawdę szybki.

W ciągu 33 lat obecnego samorządu w pojedynczych lokalizacjach zbudowano ledwie 65 mieszkań – teraz w ciągu dwóch lat ma ich powstać 284 przy ul. Hallera i 74 przy ul. 21 Listopada!

W czterokondygnacyjnych budynkach znajdą się mieszkania różnej wielkości od kawalerek o powierzchni około 30 m2, aż po mieszkania dla dużych rodzin około 85 m2. Budynki w podziemiach będą miały miejsca garażowe. Będą to mieszkania komunalne, które aby otrzymać należy spełnić następujące wymogi:

  • brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego,
  • deklaruje zamiar stałego zamieszkiwania w danej gminie,
  • spełnienia kryterium dochodowego na osobę (jest określana przepisami, dolna i górna granica dochodów).

Przy okazji przypominamy, że są jeszcze do dyspozycji kawalerki w budynku realizowanym przez SIM Zagłębie, przy ul. 21 Listopada, które tak jak mieszkania na Hallera wykończone będą pod klucz. Różnica pomiędzy mieszkaniami na 21 Listopada, a Hallera polega na tym, że mieszkania w byłej szkole górniczej , najmuje się z opcją wykupu ich na własność i partycypacji w kosztach budowy, a na Hallera nie przewiduje się wykupu mieszkań, tylko najem, ale za to bez bez partycypacji w kosztach budowy.

Dzięki tym dwóm wielkim inwestycjom można liczyć że liczba mieszkańców naszego miasta ponownie przekroczy trzydzieści tysięcy.