Które nazwy ulic do zmiany?

Wszystko wskazuje że jeszcze w lipcu br. podczas sesji radni zdecydują o nowych nazwach ulic. Kilka dni temu mieszkańcy w ankietach wypowiedzieli się na temat przedłożonych im propozycji. Najwięcej kontrowersji wzbudziła zmian nazwy osiedla Piotra Dziekana, a za zamieszanie niestety część winy ponosi też Urząd Miasta.

W ankietach przeprowadzonych w dniach od 3 do 7 lipca br. wzięło udział 1081 mieszkańców Czeladzi, w tym 732 osoby głosowały za pośrednictwem internetu, głos oddano w 4079 ankietach.

Zmiana nazwy osiedla Piotra Dziekana:
– 851 głosów „Osiedle Dziekana”
– 78 głosów „Osiedle Czesława Miłosza”
– 93 głosów „Osiedle Na Piaskach”

Zmiana nazwy osiedla Jana Musiała:
– 613 głosów „Saturn”
– 131 głosów „Zarzecze”

Zmiana nazwy ulicy Mariana Buczka:
– 451 głosów „Sosnowa”
– 146 głosów „Zaleśna”
– 137 głosów „Henryka Grabowskiego”.

Zmiana nazwy ulicy 35-lecia PRL:
– 507 głosów „Niepodległości”
– 211 głosów „Wierzbowa”
– 48 głosów „Świtowska”

Zmiana nazwy osiedla Marcelego Nowotki:
– 505 głosów „Nowe Miasto”
– 229 głosów „Centrum”

Szczęśliwie udało się przekonać władze do przeprowadzania, choćby takich właśnie minikonsulatacji, aby to mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się o nazwach ulic.

Wcześniej okazało się, że to władze miasta wysłały do Instytutu Pamięci Narodowej pismo w którym niejako „wystawiły” na pożarcie Piotra Dziekana i osiedle jego imienia. Otóż to dzięki temu „samodonosowi” Instytut w ogóle zainteresował się historią patrona, w swojej negatywnej opinii powtórzył wszystkie sformułowania przytoczone przez Urząd Miasta. Co ciekawe w piśmie Urząd sugeruje, że Dziekan był podejrzany o popełnienie morderstwa na policjancie, jednak z jakiego źródła taka informacja pochodzi nie potrafił wyjaśnić nawet przedstawiciel Muzeum Saturn. W ten sposób sama władza sprowokowała zamieszanie, nie wiedzieć też czemu nie „doniesiono” na inne „podejrzane” ulice i ich patronów np. Boguckiego, 21 Listopada czy też Broniwskiego?

Jeszcze w lipcu ma się odbyć sesja na której nazwy ulic będą ostatecznie zatwierdzane. Należy też przypomnieć, że zmiany nazw ulic nie mają wpływu na ważność dokumentów tożsamości. Dopiero po ich wygaśnięciu w kolejnych dokumentach pojawią się nowe nazwy ulic.