Czy w Czeladzi będzie ograniczenie sprzedaży alkoholu?

Od marca br. obowiązuje znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Daje ona samorządowi między innymi możliwość wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Mieszkańcy os. Ogrodowa – Szpitalna, zwłaszcza budynków Ogrodowa 6 i 8, od dłuższego czasu zabiegają o takie ograniczenie, zebrano w tej sprawie około 200 podpisów.

Dla wielu mieszkańców budynków położonych w pobliżu całodobowych sklepów sprzedających alkohol zakłócanie ciszy nocnej, dewastacje i zanieczyszczanie są prawdziwym utrapieniem. O interwencję wielokrotnie prosili Urząd Miasta, Spółdzielnie Mieszkaniową czy też Policję i Straż Miejską.

W kwietniu br. został powołany specjalny zespół – w skład którego wszedłem – mający do końca maja wypracować stanowisko w tej sprawie. Liczę że uda się w uchwale pogodzić zarówno prawo mieszkańców do ciszy, spokoju i bezpieczeństwa, jak i interesy klientów.

Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych wprowadziły już np. Bytom, Sopot, czy podwarszawska Zielonka, prawdopodobnie tak też uczyni Kraków (projekt poparła większość rad dzielnic).