Jak ożywiać Rynek?

rynek_nowy1Wyremontowany w latach 2006-2007 czeladzki Rynek w poprzedniej kadencji został całkowicie zapomniany i nie doczekał się kontynuacji rewitalizacji. Obecnie pojawiają się pewne ruchy zmierzające do jego ożywienia i przywrócenia mu dawnych funkcji. Na pewno dobrym kierunkiem jest nadanie mu funkcjonalności i powrót imprez na Starówkę. Co jeszcze należy uczynić?

Po rewitalizacji Rynku szybko na jego płycie zagościły liczne czeladzkie imprezy, między innym Dni Miasta, Szalom, Dożynki czy choćby Zagłębiowska Masa Krytyczna. Każdorazowo imprezy wypełniali mieszkańcy miasta pokazując wyraźnie, że takie miejsce jest czeladzianom potrzebne. Pojawiły się też pierwsze pomysły zagospodarowania okołorynkowej infrastruktury.

rynek_nowy2

Niestety kolejna kadencja to zupełny zanik zainteresowania ze strony władz tym rejonem Czeladzi, dość napisać, że płyta Rynku powoli zaczęła przypominać pastwisko porośnięte trawą.

Sam kierunek rewitalizacji mimo, że tak często krytykowany na pewno był właściwy. Świadczy o tym chyba najlepiej fakt, że pomysłodawca rewitalizacji burmistrz Marek Mrozowski od wielu lat największe poparcie otrzymywał w rejonie staromiejskim. W ostatnich wyborach zyskał prawie dwukrotnie więcej głosów niż jego konkurent.

Dobrze że na Rynku pojawiły się sezonowe kwiaty, na pewno fontanny podniosą też jego atrakcyjność, cieszy też powrót imprez na czeladzką Starówkę.

rynek_nowy3

Niewątpliwie należy również pomyśleć o uporządkowaniu bramy do czeladzkiego Rynku czyli miejskiego targowiska. Czekam z niecierpliwością na kontynuację rewitalizacji budynków, które po wymianie infrastruktury technicznej miała być kolejnym etapem. Liczę, że w najbliższym czasie wyremontowany zostanie budynek Rynek 22 wraz z przeniesieniem do niego instytucji publicznych. Mam nadzieję że uda się wspólna inicjatywa powiatu i miasta dotycząca budynku Bytomska 20. Zwłaszcza że miasto posiada niezbędne środki z obligacji miejskich.

Tym bardziej że i prywatni inwestorzy dostrzegają potencjał Rynku, od pewnego czasu trwa rewitalizacja budynku Rynkowa 2, pojawiają się też podmioty gospodarcze wystawiające sezonowe ogródki: Cafe Desa i Lawendowy Dom.

Do odzyskania dawnych funkcji jeszcze daleka droga, ale na pewno warto nią podążać.

Foto:Miasto Czeladź