Budżet obywatelski 2018

Już 13 listopada br. rozpocznie się głosowanie nad wyborem projektu w ramach budżetu obywatelskiego który będzie realizowany w 2018 roku. Łącznie zgłoszono 17 projektów, jednak po wstępnej ocenie, do finałowej rywalizacji dopuszczono sześć, które spełniły wymogi formalne budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa od 13 do 21 listopada br.

W głosowaniu mogą brać udział wszyscy mieszkańcy Czeladzi, bez względu na wiek, głos można oddać tylko jeden raz na jedno zadanie. Oto projekty między którymi będzie można wybierać:
1/BO/18
Budowa Skateparku dla Czeladzi
Lokalizacja: Park Prochownia, Czeladź-Piaski
Opis projektu:
Celem projektu jest stworzenie wielofunkcyjnego skate parku, mieszczącego się w Parku Prochownia (Czeladź-Piaski). Tereny zielone wzbogacają system zieleni miejskiej, stanowią miejsca wypoczynku mieszkańców, a także pełnią funkcje izolacyjne i ochronne tras komunikacji pieszej, rowerowej, kolejowej i samochodowej, dlatego niezbędne jest zachowanie istniejących terenów oraz ciągła ich modernizacja zaspokajająca zmieniające się potrzeby mieszkańców naszego miasta.
Projekt skierowany jest do osób w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach oraz rowerach BMX.
Projekt zakłada wykonanie takich elementów jak: murki wykonane jako prefabrykowane belki ustawiane na posadzce, funbox – element żelbetonowy łączony z tzw. hubbą – (żelbeton, beton), piramida – żelbetonowe płyty najazdowe, quoter i rampa – wykonane z żelbetonu. Skate park powinien byc także wyposażony w poręcze i liczne murki typowe dla tego typu konstrukcji. Projekt zakłada oświetlenie skate parku i wkomponowanie go w tereny zielone i małą architekturę Parku Prochownia.

2/BO/18
Budowa zatok parkingowych przy ulicy Asfaltowej
Lokalizacja: Czeladź, ulica Asfaltowa
Opis projektu:
Projekt zakłada budowę zatok parkingowych przy ulicy Asfaltowej.

3/BO/18
Podróże nie tylko po literaturze
Lokalizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi, ul. 1 Maja 27
Opis projektu:
Fundusze z Budżetu Obywatelskiego posłużą organizacji cyklicznych spotkań literacko-podróżniczych dla dzieci i dorosłych. Prezentacje multimedialne, opowieści dotyczące odwiedzanych miejsc przez znanych i mniej znanych podróżników; spotkania literackie z popularnymi autorami zapewnią mieszkańcom dostęp do świata kultury.

4/BO/18
Remont alejek i stworzenie stref integracji społecznych mieszkańców w Parku Alfred
Lokalizacja: Działki nr 22/7, arkusz mapy 41
Opis projektu:
Projekt zakłada wyasfaltowanie istniejących ścieżek w parku Alfred oraz postawienie nowych ławek i koszy na śmieci.
Na terenie alejek powstanie kilka stref rekreacyjnych dla mieszkańców, które zapewnią możliwość rekreacji dla wszystkich pokoleń. Wyremontowane alejki zapewnią bezpieczne podróżowanie po nich na różnego rodzaju urządzeniach, tj. roli, rower, hulajnoga. Postawione nowe ławki oraz zagospodarowana zieleń, umożliwi odpoczynek oraz przyjemny odbiór tego terenu. Cały wyremontowany teren alejek będzie służył szerokiej grupie mieszkańców, co zagwarantuje integrację społeczeństwa lokalnego. Dodatkowo usytuowane dwa stoły do gry (piłkarzyki oraz szachy i chińczyk) umożliwią integrację międzypokoleniową. Plac zabaw zlokalizowany w otoczeniu dużego osiedla pozwoli na korzystanie z niego zarówno rodzicom z pociechami, jak i również nieco starszym dzieciom. Większy komfort użytkowania placu zabaw zapewni nawierzchnia bezpieczna usytuowana pod newralgicznymi urządzeniami. Siłownia zewnętrzna oraz strefa WorkOut pozwoli na zwiększenie aktywności fizycznej wśród mieszkańców osiedla w różnym wieku.

5/BO/18
Rewitalizacja Parku ul. Betonowa
Lokalizacja: ul. Betonowa
Opis projektu:
1. Odbudowanie wszystkich alejek w parku. Zrobienie równych asfaltowych ścieżek.
2. Przebudowa starego i zniszczonego boiska do koszykówki na małe boisko do piłki nożnej 15×20 m.

6/BO/18
Nazwa propozycji: Tor rowerowy dla każdego Pumptrack Czeladź
Lokalizacja: Proponowana lokalizacja działka nr 265/17, arkusz mapy nr 32 os. Piłsudskiego,
Opis projektu:
Projekt zakłada budowę zapętlonego, asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack składającego się z dwóch połączonych ze sobą pętli o długości około 2x100mb zajmującego powierzchnię około 1500m2, idealnego do zabaw dla najmłodszych rowerzystów, ale również do mniej lub bardziej profesjonalnego treningu dla dorosłych amatorów oraz zaawansowanych rowerzystów. Plac nie będzie ogrodzony i dostęp do niego będzie otwarty umożliwiający zainteresowanym trening przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dziennych. Zapętlony tor składał się będzie z serii odpowiednio rozmieszczonych niewielkich „górek”, dodatkowo z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami z bandami. Trening na takim torze polega na odpowiednim wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów „góra-dół” (tzw. pompowania), dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyśpieszania, bez konieczności pedałowania, szlifuje technikę wchodzenia w zakręty (bandy) bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także praca tułowia i kończyn górnych i dolnych.
Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z Pumptrack’a. Dzieci będą się na nim doskonale bawić, początkujący powoli i spokojnie przejeżdżać tor, wprawni rowerzyści rywalizować między sobą, a najlepsi jeździć na jednym kole. Chociaż tor typu Pumptrack jest torem typowo rowerowym to nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystali z niego również użytkownicy hulajnóg, deskorolek czy rolek.
Proponowana lokalizacja projektu to działka nr 265/17, arkusz mapy nr 32 os. Piłsudskiego,
Proponowana lokalizacja pozwoli wkomponować Pumptrack w już istniejącą i projektowaną infrastrukturę wypoczynko-rekreacyjną, doskonale będzie się komponował i tworzył zwartą całość z placem zabaw, siłownią pod chmurką, jak i całością terenu.
Podsumowując, pumptrack jest torem:
-dla każdego: dzieci, młodzieży, dorosłych
-nieogrodzonym, bezpłatnym
-dla rowerów, rowerków biegowych, deskorolek, hulajnóg, rolek

Głosowanie odbywać się będzie od 13 do 21 listopada br. poprzez internet na stronie obywatelski.czeladz.pl
lub
1) Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi, ul. 1 Maja 27
2) Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, ul. 11 Listopada
3) Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, ul. Nowopogońska 227e
4) Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, ul. Niepodległości 1a
5) Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, ul. Dehnelów 35
w godzinach ich otwarcia.

Zachęcam wszystkich mieszkańców Czeladzi do udziału w głosowaniu. Zwycięskie zadanie będzie zrealizowane w 2018 roku.