Trwa budowa placu zabaw na Zapłociu

Rozpoczęły się prace związane z budową placu zabaw na Zapłociu przy ul. Kombatantów. Zadanie realizowane w ramach budżetu obywatelskiego jako projekt pn. „Grodzisko zabaw – od juniora do seniora” uzyskało najlepszy wynik – 562 głosy. Całkowity koszt to ponad 532 tys. zł. Łączna powierzchnia terenu do zagospodarowania to około 1000 m², na której powstaną strefa sportu, strefa malucha oraz strefa młodzieżowa.

W sierpniu 2015 roku wraz z dwójką czeladzkich radnych zgłosiłem wniosek o wpisanie do budżetu miasta inwestycji związanej z zagospodarowaniem terenu tzw. Zapłocia przy ul. Kombatantów poprzez stworzenie dużego wielofunkcyjnego placu zabaw. Niestety w 2016 roku wniosek nie znalazł się w budżecie, obiecano jednak taką możliwość w 2017 roku. Podobne zadanie zgłosiła w 2016 roku również grupa radnych i mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. W głosowaniu zyskało ono największe poparcie i tym samym projekt doczekał się realizacji.


Wniosek o realizację placu zabaw.

Strefy będą wyposażone w urządzenia umożliwiające prowadzenie różnorodnych form aktywności zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

Strefa sportu i senior sport wyposażona zostanie w:
– drążki do podciągania,
– drążki równoległe,
– stół do gier planszowych,
– równoważnie pochyłe do przeskoków,
– stół do ping-pong’a,
– biblioteczka „Sowa” z ławeczkami,
– stojaki rowerowe.

Strefa malucha będzie posiadała:
– kiwaki (bujaki) sprężynowe,
– karuzelę platformową,
– chatkę „Baby Jagi”,
– zestaw zabawowy dwuzjeżdżalniowy z piaskownicą,
– równoważnię platformową,
– huśtawkę ważkę z odbojnikami (wagowa),
– huśtawkę bocianie gniazdo, podwójna huśtawka.

Z kolei w strefie młodzieżowej znajdą się:
– zestaw zabawowy duży (poligon linearny),
– zjazd linowy,
– karuzela słupowa (wieszakowa) z 3 uchwytami.

W projekcie zaplanowano ogrodzenie, powierzchnię utwardzoną z kostki dla ciągów komunikacyjnych oraz pod stołem do tenisa i urządzeniami fitness, pozostała powierzchnia piaskowa lub żwirowa z elementami trawiastymi.

Warto przypomnieć że rozpoczęcie zagospodarowywania terenu Zapłocia nastąpiło w latach 2009-2010, jednak potem na kilka lat wszelkie prace zamarły. Przygotowano ciągi piesze, małą architekturę, oświetlenie i zieleń miejską, pozostawiając rezerwę terenową na wykonanie placu zabaw i towarzyszącej infrastruktury.

Jedna uwaga do wpisu “Trwa budowa placu zabaw na Zapłociu

  1. […] Więcej na temat pomysłu wyposażenia i budowy placu. […]

Możliwość komentowania jest wyłączona.