Czeladzka Spółdzielnia również inwestuje

W ostatnim czasie na osiedlu Ogrodowa – Szpitalna rozpoczął się program termomodernizacji budynków należących do Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Gruntownej przebudowie poddawane są wieżowce Ogrodowa 4 i 6 oraz mniejsze budynki Szpitalna 15 AB i 17AB. Po zakończeniu prac obiekty nie tylko będą wyglądać znacznie efektowniej, ale przede wszystkim będą mniej energochłonne i zniknie z nich azbest.

W przypadku zespołu tych budynków prace potrwają do marca 2019 r. gdyż zakres prac jest naprawdę spory: wymieniane też są w całości loggie balkonowe. Finalnie budynki zyskają też nową elewację w odcieniach szarości z różnobarwnymi elementami. Co równie istotne dla mieszkańców przebudowa nie wiąże się z drastycznym wzrostem funduszu remontowego.


W kolejce czeka jeszcze wiele budynków gdyż ostateczny termin demontażu azbestu to koniec 2032 rok. W planach są kolejne termomodernizacje budynków Ogrodowa 8, Spółdzielcza 11-13 oraz Szpitalna 26 ( obecnie w trakcie remontu). W pozostałych rejonach planowane są termomodernizacje Składkowskiego 2,4,6 oraz Składkowskiego 16 i 18.


Warto pochwalić obecne władze Spółdzielni z prezes Małgorzatą Purchałą na czele za sprawne prowadzenie programu termomodernizacji, czego w poprzednich latach zdecydowanie brakowało.

Termomodernizacji poddano też budynki na innych osiedlach należących do CzSM np. budynek przy ul. Dziekana 8. Nowy estetyczny wygląd budynku cieszy nie tylko jego użytkowników, ale przyciąga wzrok pozostałych mieszkańców osiedla. Co równie istotne po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię w tym budynku spadło o ponad 25 %.


Jednocześnie Spółdzielnia reaguje też na sygnały o potrzebie drobniejszych remontów jak np. problem chodnika między budynkami Ogrodowa 14, a Szpitalna 23. Po mojej interwencji w Spółdzielni udało się doprowadzić do wymiany starego zniszczonego deptaka. Taka postawa bardzo cieszy.