Kolejne budynki po termomodernizacji


W 2018 r. wykonano termomodernizację budynków Ogrodowa 4, 6 i 8 oraz Szpitalna 15 AB i 17AB. Niedawno zakończono też prace przy termomodernizacji kolejnych wieżowców Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej – Szpitalna 21 i 23AB. Na przyszły rok planowane są dwa ostatnie wysokie budynki Ogrodowa 20 i 22AB.

Przybywa zmodernizowanych budynków na ternie miasta, o swoje zasoby dba nie tylko gmina, ale również spółdzielnie mieszkaniowe. Po ociepleniu i zmianie elewacji – prawdopodobnie w przyszłym roku – budynków Ogrodowa 20 i 22AB, wszystkie wysokie budynki w mieście zostaną wyremontowane i termozmodernizowane.


Prace na budynkach Szpitalna 21 i 23AB zakończyły się szybciej niż planowano, mimo trwającej, w okresie remontu pandemii koronawirusa. Teraz obiekty nie tylko wyglądają znacznie efektowniej, ale przede wszystkim są mniej energochłonne, a ponadto zniknął z nich azbest. Zakres prac podobnie jak w 2018 roku był naprawdę spory: wymieniano też loggie balkonowe. Finalnie budynki zyskały nową elewację w odcieniach szarości z różnobarwnymi elementami.


Warto podkreślić, że po kilku latach zastoju wreszcie tempa nabrały prace związane z termomodernizacją i demontażem azbestu.

Termomodernizacji poddano też budynki na innych osiedlach należących do CzSM np. budynek przy ul. Dziekana 8. Nowy estetyczny wygląd budynku cieszy nie tylko jego użytkowników, ale przyciąga wzrok pozostałych mieszkańców osiedla. Co równie istotne po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię w tym budynku spadło o ponad 25 %. Również na os. Piłsudskiego wyremontowano w 2019 roku 5 budynków.


W kolejce czeka jeszcze sporo budynków gdyż ostateczny termin demontażu azbestu to koniec 2032 rok. Mam nadzieję ze w 2021 r. mieszkańcu wieżowców przy Ogrodowej 20 i 22 również będą się cieszyć z efektów termomodernizacji.