Basen na Grabku w przebudowie


Z końcem maja ruszyły prace przy przebudowie kompleksu basenów w parku Grabek. Zgodnie z planem remont ma się zakończyć w kwietniu 2021 r. tak aby udostępnić obiekt dla mieszkańców w sezonie letnim. Całościowy koszt przebudowy to 12 mln zł.

W poprzednim miesiącu został zaakceptowany ostateczny projekt kompleksu, dzięki czemu znamy jego wstępną wizualizację. Wiadomo też jak będzie wyglądał sam basen oraz poszczególne elementy infrastruktury towarzyszącej.

Obecnie trwa przebudowa i rozbudowa parkingu przed basenem. Powstaje 107 miejsc parkingowych, oświetlonych ledowymi lampami. Prace prowadzone są też przy budowie zewnętrznego ogrodzenia basenu. Ten etap prac ma się zakończyć w sierpniu, a jednocześnie rozpoczną się prace już przy samej infrastrukturze basenowej.

Nowy kompleks ma mieć powierzchni około 1000 m kw. Będzie tu m.in. wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami. Zrealizowany będzie też basen rekreacyjny o głębokości od 30 cm do 120 cm oraz basen pływacki z wydzielonymi 4 torami o głębokości 160 cm.

Wyburzony zostanie stojący przy basenie budynek, a w jego miejscu powstanie nowe zaplecze w tym natryski, przebieralnie i obiekty obsługi. Od strony ul. Legionów planuje się wytyczenie miejsc parkingowych. Kapitalny remont przejdzie znajdująca się obok restauracja. Powstanie też plac zabaw oraz cała towarzysząca infrastruktura małej architektury.

Warto też przypomnieć, że w pierwszym przetargu ogłoszonym w drugiej połowie 2019 r. jedyna złożona propozycja opiewała na kwotę o 7 mln zł większą niż obecnie.

Basen od wielu lat popadał w coraz większą ruinę, a korzystać z niego można było ostatni raz w 2014 r. mimo że już od dawna nie spełniał podstawowych standardów. Teraz dzięki przebudowie uzyska nowy funkcjonalny kształt dostosowany do potrzeb XXI wieku.

Podobnie jak większość mieszkańców trzymam kciuki, aby inwestycja przebiegała sprawnie i zakończyła się w wyznaczonym terminie.