Postępy przy rewitalizacji Cechowni


Miasto z końcem lipca 2020 r. podpisało umowę z wykonawcą – firmą Anna-Bud. Cały koszt inwestycji szacowany jest na 31 mln zł, z czego środki unijne pokryją ponad 19 mln zł. W wyniku przeprowadzonej rewitalizacja budynku Cechowni na terenie byłej Kopalni „Saturn”, w ciągu dwóch lat ma powstać Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego.

Trwają prace związane z rewitalizacją obiektu. Ściany wewnątrz budynku zostały już oczyszczone z tynku i zbędnych ścianek. Prawie gotowe są fundamenty pod te fragmenty budynków, które powstaną od podstaw, to jest pod szklaną bryłę mediateki oraz część budynku biurowo-restauracyjnego.

Do lata mają być umocnione fundamenty pozostawionych ścian budynków cechowni i położona nowa konstrukcja dachowa. Jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane przeszkody, to remont powinien się zakończyć zgodnie z zaplanowanym terminem, tj. wiosną 2022 roku.

W Czeladzi ma powstać Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Zostanie zlokalizowane w budynku dawnej Cechowni, której remont ruszył w listopadzie 2020 r.

Po zakończeniu remontu, w tym miejscu ma również powstać nowoczesna mediateka w kształcie bryły węgla, która będzie mieścić się przy zrewitalizowanym budynku Cechowni. To nie pierwsza inwestycja miasta realizowana na terenach dawnej KWK „Saturn”. Od 2013 roku w Czeladzi funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.