Bytomska 20 do remontu

Od lat zaniedbana i przysłonięta płachtą kamienica przy ul. Bytomskiej 20 nareszcie zostanie odbudowana. W zeszłym tygodniu CTBS-ZBK podpisało umowę z wykonawcą inwestycji, czyli z firmą Efekt, która remontowała już kamienicę Konarzewskich i halę sportową.

Miasto zakupiło budynek już wiele lat, temu, ale wcześniej nie udało się podjąć remontu. Przetarg został rozpisany na zasadzie zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to, że budynek zostanie wyburzony. Następnie zostanie wybudowany od podstaw. Mają tam powstać mieszkania i lokale użytkowe. Dokumentacja projektowa ma zostać wykonana w ciągu 8 miesięcy, prace rozbiórkowe i budowlana potrwają około 22 miesięcy, zatem finalny efekt zobaczymy dopiero w 2024 r.

Każdy kolejny zrewitalizowany budynek w rejonie Starego Miasta to powód do dumy i szansa na aktywizację tej części miasta. Dobry przykład daje zarówno miasto jak i cześć prywatnych właścicieli.

Warto przypomnieć jak przed remontem wyglądała kamienica Konarzewskich czyli Rynek 22, a jak wygląda obecnie. Taka sama przemiana czeka Bytomską 20, usytuowaną centralnie przed głównym wejściem do kościoła.