Domki dla wolno żyjących kotów

Niby mała sprawa, a cieszy, zwłaszcza miłośników zwierząt, w naszym mieście powstaną domki dla wolno żyjących kotów. Dziewięć zakupionych domków jest wygodne i co bardzo istotne ocieplane. Liczę, że nikomu nie wpadnie do głowy dewastacja tych miejsc. Obecność kotów zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie należy ich wyłapywać lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Zdaniem opiekunów wolno żyjących kotów takie domki są bardzo potrzebne, pomogą zwierzakom w zimowym okresie. Zwierzęta wolno żyjące – w tym koty mają więc prawa i ochronę zagwarantowaną ustawą o ochronie zwierząt. Każdy z nas ma obowiązek zapewnienia im godnego życia. „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” (Art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt). Po drugie, każde zwierzę ma prawo do humanitarnego traktowania, czyli takiego, które uwzględniać będzie jego potrzeby i zapewniać mu opiekę i ochronę (art. 5 w zw. z art. 4 pkt 2 u.o.z.).

Domki niedawno dotarły do Urzędu Miasta i zostaną wkrótce ustawione, zgodnie ze wskazaniami mieszkańców, tam gdzie ilość wolno żyjących kotów jest największa. Domki zostały zakupione za nagrodę pieniężną, jaką Czeladź otrzymała z Ministerstwa Klimatu i Środowiska za rewitalizację Parku Grabek.

Pamiętajmy, że zwierzęta wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi –  bardzo często mylone te dwa pojęcia.

A może W znacie miejsca gdzie takie domki powinny się pojawić?

Żeby skutecznie pomóc kotom wolno żyjącym, należy zadbać o cztery kwestie jednocześnie, tj: dokarmianie, schronienie, leczenie i kastrację.

Dokarmianie. Koty wolno żyjące trzeba przede wszystkim regularnie dokarmiać. Jeśli jedna osoba nie jest w stanie tego robić, należy poszukać pomocy i ustalić np. dyżury. Nie można nagle przestać dokarmiać kotów, ponieważ przyzwyczają się do bycia dokarmianymi. Koty najlepiej karmić codziennie, o podobnej porze, dając im świeżą karmę i wodę. Kotom należy podawać karmę przeznaczoną dla kotów. Nie wolno podawać resztek z obiadu, ponieważ zawierają sól, a do tego niektóre produkty są dla kotów trujące, np. czosnek, cebula. Nie należy też podawać karmy psiej, bowiem jej skład nie jest właściwy dla kotów. Kotom do picie zawsze podajemy tylko i wyłącznie wodę. Absolutnie nie serwujemy mleka, gdyż koty często mają po nim biegunki.

Schronienie. Kotom, szczególnie zimą, ale też wtedy, gdy wieje czy pada, bardzo potrzebne jest suche, ciepłe i czyste schronienie. Koty mogą się schronić w piwnicach, gdy mają do nich dostęp przez otwarte piwniczne okienka. Jeśli tak jest, należy zadbać o to, aby w piwnicy panował porządek. Niedopuszczalnym jest niesprzątanie po kotach, które mamy pod opieką.

Leczenie. Jeśli kot wolno żyjący zachoruje, nie należy zostawiać go bez pomocy weterynaryjnej. Jeżeli nie mamy możliwości złapania kota, czy nie stać nas na opłacenie wizyty u weterynarza.