Jeszcze więcej mieszkań i rekordowe dofinansowanie

Niedawno pisałem o tym, że miasto wspólnie z SIM Zagłębie szykuje się do budowy 75 nowych mieszkań w dawnej szkole górniczej „Skałka” przy ul. 21 Listopada. Tymczasem w ostatnim czasie burmistrz Zbigniew Szaleniec odebrał w Warszawie dotację na kwotę 67.509.844,09 zł, za którą będziemy mogli rozpocząć, budowę kolejnych 134 mieszkań komunalnych w rejonie ul. Hallera.

Czeladź otrzymała ponad 67 mln zł dotacji na budowę 134 mieszkań komunalnych. 157 mln zł podzielono na 7 gmin z całej Polski. Firma TBS Dombud, jest współautorem wniosku dzięki któremu powstanie nowe mieszkania przy ul. Hallera. Co równie istotne, można mieć nadzieję, że nie będzie to ostatnia dotacja jaką otrzymaliśmy z „Funduszu dopłat do budowy mieszkań socjalnych i komunalnych”, bowiem na rozpatrzenie czekają tam dwa kolejne wnioski na wsparcie finansowe, budowy mieszkań komunalnych w naszym mieście. Chcielibyśmy w najbliższych latach, wybudować w Czeladzi około 350 mieszkań.

W czterokondygnacyjnych budynkach znajdą się mieszkania różnej wielkości od kawalerek o powierzchni około 30 m2, aż po mieszkania dla dużych rodzin około 85 m2. Budynki w podziemiach będą miały miejsca garażowe. Będą to mieszkania komunalne, które aby otrzymać należy spełnić następujące wymogi:

  • brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego,
  • deklaruje zamiar stałego zamieszkiwania w danej gminie,
  • spełnienia kryterium dochodowego na osobę (jest określana przepisami, dolna i górna granica dochodów).

Na dzisiaj te dochody to:

  • dla osoby samotnej minimum 1740 zł a maksimum 4685 zł,
  • dla rodziny średnia na osobę minimum 1339 maksimum 3346 zł.

Szczegółowe zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Czeladź funkcjonują od lat.

Wcześniej była też mowa o nowych mieszkaniach w budynku tzw. „Skałki”. Jak zapewnia SIM Zagłębie, inwestycja przy ul. 21 Listopada ma szanse rozpocząć się jeszcze w tym półroczu. W ramach inwestycji, oprócz mieszkań komunalnych, na przyległej działce ma powstać także około 100, tak potrzebnych w tym rejonie miasta, miejsc parkingowych i 30 przynależnych do budynku garaży. Mimo, że inwestycję będzie prowadziła spółka SIM, dysponentem przyszłych mieszkań będzie nasze miasto. Mieszkania będą miały wykończenie pod klucz.

W ten sposób w naszym mieście może wystartować program budownictwa komunalnego, który spowoduje, że liczba mieszkańców w Czeladzi zacznie wzrastać.

Reklama