Będzie budżet obywatelski!

budzet_obywatelskiJednak uda się przeforsować powiatowy budżet obywatelski, po 10 miesiącach od rozpoczęcia tej inicjatywy Starosta Będzińskie zapewnił, że procedura zostanie rozpoczęta. Szkoda tylko, że nie uda się jej uruchomić w 2015 roku, a dopiero rok później. Mam nadzieję że mieszkańcy naszego powiatu będą mogli aktywnie decydować na co przeznaczane są ich podatki.

Podczas sesji Rady Powiatu w dniu 28.08 br. spowodowałem dyskusję nt. powiatowego budżetu obywatelskiego. Zadałem serię pytań o kroki jakie do tej pory podjęto w celu jego wdrażania. Starosta wyraził pewne obawy proceduralne związane z wprowadzaniem budżetu, ale jednocześnie zgodził się z potrzebą wprowadzenia budżetu partycypacyjnego. Zobowiązał się też do przygotowania projektu uchwały.

Nie zabrakło też głosów negatywnych i to o dziwo wśród radnych którzy do tej pory niewiele zrobili w sprawie partycypacji obywateli w aktywnym samostanowieniu.

Cieszę się że choć małymi krokami, a czasem przy pewnym oporze, udaje się wprowadzać tę inicjatywę w życie. O kolejnych działaniach będę informował na bieżąco.

Wskazówki jak powinien działać budżet obywatelski.