Honorowe Obywatelstwa Czeladzi nadane

honorowi117 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Czeladzi, która odbyła się w budynku GSW Elektrownia nadano Honorowe Obywatelstwa panu profesorowi Zbigniewowi Białkiewiczowi oraz panu Wacławowi Majcherczykowi. W imieniu swoim, ale także starosty będzińskiego Marka Mrozowskiego złożyłem z tej okazji najserdeczniejsze gratulacje na ręce nowych Honorowych Obywateli Miasta.

Oto sylwetki Honorowych Obywateli Miasta Czeladź 2015:

Zbigniew Białkiewicz
Czeladzianin, profesor, architekt, nauczyciel akademicki na Politechnice Krakowskiej, bliski współpracownik prof. Wiktora Zina. Autor kilku książek, opracowań naukowych i popularnonaukowych publikowanych na łamach czasopism. Wybitny znawca epoki historycyzmu i eklektyzmu. Autor wielu współczesnych obiektów sakralnych, w tym przeszło 30 kościołów, kaplic, plebanii oraz ośrodków katechetycznych. Prowadził też twórczą działalność konserwatorską.
Od wielu lat prowadził badania nad historią i architekturą miasta. Inicjator rewitalizacji Starego Miasta, a także autor monografii poświęconej kościołowi p.w. św. Stanisława BM w Czeladzi.

honorowi2Wacław Majcherczyk

Sportowiec, biegacz, trener, propagator kultury fizycznej i aktywnego spędzania czasu, organizator biegów. Młodzieżowy Mistrz Polski Spartakiady na dystansie 1500 metrów, członek Kadry Narodowej Biegaczy na dystansie 800 i 1500 metrów w latach 1962-1972, reprezentant Polski w meczach między państwowych, rekordzista Zagłębia na dystansach 800, 1.000, 1.500 3.000, 5.000 i 10.000 metrów, które do dzisiaj nie zostały pobite, Mistrz Polski weteranów na dystansach 10 km, 21 km oraz w maratonie w latach 1980-2000, brązowy medalista Mistrzostw Europy weteranów na dystansie 5 km w Brukseli i wreszcie Mistrz Polski w nordic-walking na dystansie 10 km w kategorii M70 w latach 2014-2015, ale przede wszystkim wychowawca młodzieży i propagator zdrowego stylu życia.

honorowi3

Ponadto specjalne wyróżnienia otrzymali wieloletni radni Jerzy Rebeta, Eugeniusz Bliźnicki oraz Hanna Szotowska.