Parkowanie na Ogrodowej

W ostatnim okresie znowu pojawiła się w internecie dyskusja na temat miejsc parkingowych i parkowania na ul. Ogrodowej. Mieszkańcy cały czas podnoszą problem zbyt małej ilości miejsc postojowych na osiedlu. Od roku 2015 przybyło, co prawda takich miejsce, ale jest ich nadal za mało.

Wzdłuż ul. Ogrodowej nie ma wyznaczonych stanowisk do parkowania, ma to swoje plusy ale i minusy. Dzięki brakowi rozdzielenia miejsca, może się zmieścić więcej pojazdów, bo według najnowszych przepisów każde miejsce postojowe musi mieć szerokość 2,5 m, do tego im więcej miejsc parkingowych tym większa musi być ilość wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jednak brak rozdzielaczy powoduje, że wiele osób parkuje w sposób zupełnie dowolny i nie myśli o innych użytkownikach parkingu. Swego czasu analizowany był też system aby kierowcy parkowali parami dojeżdżając blisko siebie od strony drzwi pasażera, a następnie zostawiali większy odstęp, w ten sposób mogłoby się zmieścić więcej aut, jednak to także wymagałoby wytyczenia pasów, a do tego większej samodyscypliny wśród kierowców.


W 2015 r. zwróciłem się do MZGK o zagospodarowanie rozjeżdżonych zieleńców zlokalizowanych wzdłuż ulicy. Za kwota 60.000 zł powstało około 20 dodatkowych miejsc postojowych, co choć w minimalnym stopniu poprawiło sytuację kierowców w tym rejonie. Również Spółdzielnia stworzyła nieco dodatkowych miejsc.


Tylko budowa nowego – dużego parkingu może skutecznie rozwiązać problem. Dlatego od dłuższego czasu wnioskuję o utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych na tzw. Szybie Kondratowicza. Takie działania mogłyby rozwiązać problemy parkingowe osiedla.