Sieć ścieżek rowerowych i rower miejski

W marcu zakończyła się budowa systemu ścieżek rowerowych w mieście. Powstało 14 km nowych traktów dla rowerzystów. Od 1 kwietnia ruszył też powiązany z tym projekt Czeladzkiego Roweru Miejskiego. Dzięki temu przemieszczenie się po Czeladzi stało się łatwiej i bardziej ekologiczne.

Czeladzki Rower Miejski to miejskie rowery najnowszej generacji, zbudowane dla Ciebie i dopasowane do Twoich potrzeb. Ty decydujesz jak długo korzystasz z roweru i gdzie kończysz swoją trasę. Łączymy prostotę z technologią, dzięki której w dowolnym czasie możesz korzystać podczas przejazdów po mieście i nie tylko.

Jakie są koszty korzystania z roweru? Depozyt inicjalny to 10 zł. 1 minuta jazdy/postoju do 15 minut to 0 zł! Opłata za przejazd lub pauzę trwającą między 16, a 60 minut – 1 zł, opłata za drugą rozpoczętą godzinę wypożyczenia roweru – 2 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę wypożyczenia 3 zł, za każdą kolejną rozpoczętą godzinę 4 zł.

Niestety nas system nie jest obecnie kompatybilny z tymi w sąsiednich miastach. Sosnowiec i Siemianowice działają w oparciu o firmę Nextbike. Jednak wynika to z fakty, że nasz czeladzki system jest nowocześniejszy i to sąsiednie miasta muszą rozwijać swoje roweru do tzw. standardu czwartej generacji ( takie rowery nie potrzebują stacji dokujących)

Więcej szczegółów oraz sposób wypożyczenia dostępny jest na stronie Czeladzkiego Roweru Miejskiego.

„Zintegrowane punkty przesiadkowe A-T-R/A-R w mieście Czeladź wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi” czyli budowy centrów przesiadkowych i ścieżek rowerowych to inwestycja infrastrukturalna, która kosztowała ponad 34 mln zł, z czego około 30 mln zł pochodziło z środków unijnych.

W ramach całego projektu wykonano też główne centrum przesiadkowe – ATR (autobus-tramwaj-rower) przy ul. Kombatantów wewnątrz obecnej pętli tramwajowej. Do tego powstały dwa mniejsza punkty przesiadkowe typu AR (autobus-rower) przy ul. Katowickiej oraz ul. Francuskiej. Przebudowie uległo również skrzyżowanie ulic Szpitalnej i Kombatantów gdzie powstało rondo.

Zakończony projekt zakładał budowę infrastruktury rowerowej od podstaw, w nowoczesnym, zgodnym z wytycznymi standardzie. To już nie są – jak poprzednio, oznakowane stare trakty, ale nowa infrastruktura realizowana od początku. Takie ścieżki są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla użytkowników, do tego zdecydowana większość jest z nawierzchni asfaltowej, a tylko w niektórych miejscach z kostki. Ich lokalizacja i funkcjonalność sprawia, że mogą z nich bez problemów korzystać również młodsi miłośnicy jednośladów. Przykładem może być ul. Szpitalna, która posiada ścieżki z obu stron drogi na całym odcinku – dodatkowym efektem jest też nowe ledowe oświetlenie podnoszące bezpieczeństwo.