Cechownia nabiera nowego kształtu

Prace przy remoncie Cechowni powoli dobiegają półmetka, ruszyły w listopadzie 2020 r., a zakończyć się powinny wiosną 2022 r. W wyniku prowadzonej rewitalizacji budynku Cechowni na terenie byłej Kopalni „Saturn”, ma powstać Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego.

Miasto z końcem lipca 2020 r. podpisało umowę z wykonawcą – firmą Anna-Bud. Cały koszt inwestycji szacowany jest na 31 mln zł, z czego środki unijne pokryją ponad 19 mln zł.

Trwają prace związane z rewitalizacją obiektu. Ściany wewnątrz budynku zostały już oczyszczone z tynku i zbędnych ścianek. Gotowe są też fundamenty pod te fragmenty budynków, które powstają od podstaw, to jest pod szklaną bryłę mediateki oraz część budynku biurowo-restauracyjnego.

Obecnie umacniane są fundamenty pozostawionych ścian budynków Cechowni i położona nowa konstrukcja dachowa. Jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane przeszkody, to remont powinien się zakończyć zgodnie z zaplanowanym terminem, tj. wiosną 2022 roku.

Budynek byłej Cechowni będzie podzielony na kilka części. Największą z nich będzie zajmowała główna hala, w której znajdzie swoją lokalizację Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, w ramach którego znajdzie się dział poświęcony historii Czeladzi. Po zakończeniu remontu, w tym miejscu ma również powstać nowoczesna mediateka w kształcie bryły węgla. W ramach inwestycji zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół cechowni. Zbudowany zostanie oryginalny, bo nawiązujący do kopalnianej przeszłości, plac zabaw dla dzieci. Rozbudowany zostanie także istniejący parking.

Od 2013 roku w Czeladzi funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.