Kryta pływalnia w Czeladzi?

Jest szansa, że niebawem w Czeladzi powstanie kryta pływalnia. Jest to jednak uzależnione od zewnętrznego finansowania, które trzeba dopiero pozyskać. Miejsce jednak już jest, to byłe warsztaty mechaniczne na przeciwko GSW Elektrownia, na terenie po KWW Saturn. W tym rejonie wyremontowano już elektrownię i warsztaty elektryczne, trwa też remont cechowni.

Istnieją dwa warianty możliwego finansowania. Pierwszy to kolejna perspektywa unijny, ale w tym wypadku chodzi o lata 2021-2025. Wnioski o te fundusze będzie można składać najwcześniej w 2022. Rozpatrzenie wniosków zazwyczaj trwa około roku, zatem przy sprzyjających warunkach o ile pozyskamy fundusze, budowa pływalni, najwcześniej mogłaby ruszyć za jakieś trzy lata.

Drugi wariant jest bardziej optymistyczny jeśli chodzi o ramy czasowe. W ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, wniosek na budowę pływalni został już złożony i opiewa na kwotę prawie 30 mln zł. Każda gmina mogła złożyć trzy wnioski na kwotę odpowiednio: do 5, 30 i 100 mln. zł. Już wiadomo, że w całym kraju zgłoszono ponad 8 tys. wniosków. Jak będzie wyglądać podział środków i czy na pewno będzie przejrzysty i uczciwy? W poprzednich rozdaniach rządowych funduszy różnie z tym bywało. W każdym razie miasto ma już gotowy projekt i pozwolenie na budowę.

Basen miałby się mieścić w budynku warsztatów mechanicznych po kopalni Saturn, który ma odzyskać swój pierwotny wygląd a przede wszystkim zyskać nową funkcję. Kopalniane warsztaty znów będą mogły służyć mieszkańcom naszego miasta. W budynku głównym dawnych warsztatów zmieści się 25 metrowy basen z czterema torami. W dobudowanej szklanej części umiejscowione będą inne atrakcje basenowe jak sauny, jacuzzi czy brodzik dla dzieci.

Na remont Cechowni dawnej kopalni KWK Saturn miastu udało się zdobyć w marcu 2018 r. 18,8 mln złotych z funduszy Unii Europejskiej.

Jeżeli uda się uzyskać odpowiednie finansowania to w najbliższych latach w Czeladzi pojawi się, tak wyczekiwany przez wielu mieszkańców kryty basen.