GBŚ się rozrasta

Z każdym miesiącem w rejonie Gospodarczej Bramy Śląska pojawiają się nowe inwestycje. Właśnie dobiega końca budowa trzeciej hali Panattoni Park. Początki GBŚ sięgają 1995 r., kiedy to opracowano koncepcję zagospodarowania Wschodniej Strefy Ekonomicznej.

Dzisiaj w GBŚ zlokalizowanych jest wiele firm dających miastu podatki, a mieszkańcom pracę. Dodatkowo każdy sprzedany teren to zastrzyk gotówki dla miasta, przeznaczanej na kolejne czeladzkie inwestycje.

W marcu 2020 r. ruszyły prace przy budowie Centrum logistycznego Panattoni przy ul. Gdańskiej. Teraz hale są już gotowe i będą miały powierzchnię ponad 67 tys. m². Dodatkowo ta sama firma rozpoczęła budowę centrum dystrybucyjnego Panattoni Park Czeladź V o powierzchni 36,5 tys. m². Dobiegają końca prace przy ostatniej z trzech hal. Dwie pierwsze już funkcjonują. Po uruchomieniu produkcji do kasy miasta z podatku od nieruchomości i innych podatków pośrednich, co roku wpływać będzie ok 2 mln zł. 

W 2020 r. przy ul. Będzińskiej uruchomiono centrum logistyczne MLP, powstają też inne nieco mniejsze prywatne inwestycje.

Pierwszą znaczącą inwestycją było oddane do użytku w grudniu 1997 r. Centrum Handlowe M1. Posiadało około 51.000 m2 powierzchni całkowitej, w tym 33.000 m2 powierzchni handlowej.

Milionowe dochody zarówno ze sprzedaży gruntów jak i podatków są konieczne do dalszego rozwoju miasta. Mam nadzieję, że strefa nadal będzie się poszerzać i przynosić kolejne dochody dla miasta, które z kolei będą inwestowane w czeladzką infrastrukturę.