Jest koncepcja wystawy muzeum

Centrum Górnictwa Węglowego, które w tym roku powstanie w miejscu Cechowni po byłej kopalni Saturn ma zostać ukończone w tym roku. Tymczasem wybrana została już koncepcja wystawy stałej, która ma przyciągnąć zwiedzających. Jest duża szansa, że jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów będzie właśnie w Czeladzi.

Mamy już pierwsze informacje na temat tego jak będzie wyglądała wystawa stała w czeladzkim muzeum. Adventure Multimedialne Muzea, jedna z najlepszych firm projektujących muzea, po sześciu miesiącach pracy, przekazała, gotowy projekt koncepcyjny, przyszłej wystawy, która pojawi się we wnętrzu nowej Cechowni. Zgodnie z wytycznymi, wystawa wykorzystywać będzie techniki multimedialne i interaktywne. W ten sposób przedstawiona będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa.

Adventure Multimedialne Muzea od 15 lat specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu nowoczesnych ekspozycji muzealnych, z wykorzystaniem interaktywnych technik prezentacyjnych i multimedialnych rozwiązań scenograficznych. Stworzyła między innymi wystawę w Muzeum Kościuszkowskim w Krakowie, wystawę dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności (na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek) i multimedialną trasę turystyczną w Sztolni Królowej Luizy. Została też laureatem konkursu na nową wystawę polską pt. „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”.

W ten sposób historia czeladzkiego oraz zagłębiowskiego górnictwa ma wielką szansę na opowiedzenie o niej w sposób nowoczesny, który przyciągnie wielu widzów.

Dodatkowo w planach jest też stworzenie w pobliżu obiektu wyjątkowego, stylizowanego placu zabaw dla najmłodszych – kopalni zabaw. Zatem w niedalekiej przyszłości po wizycie w nowym muzeum, w Cechowni, najmłodsi będą się mogli pobawić w górników na specjalnym, imitującym kopalnię placu zabaw.

Od 2013 roku w Czeladzi funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Remont, a w zasadzie budowa od podstaw Cechowni, zakończy się w 2022 r.

Tylko stworzenie nowoczesnej interaktywnej i multimedialnej wystawy stałej może wpłynąć na to, że nowe muzeum odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy miasta, ale też turyści z regionu. Mam nadzieję, że tak się też stanie. Więcej szczegółów na temat wystawy niebawem.