31. finał WOŚP w Czeladzi

29 stycznie 2023 r. w całej Polsce odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tym razem grać i kwestować będziemy pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych! Miasto Czeladź i Czeladzianie jak zwykle włącza się do akcji i szykuje na ten dzień wiele atrakcji.

Na Czeladzkim Rynku od godz. 16.00 zagrają: Piotr Olszewski, Punched Orange, Anna Piech i GOOROLESKA. O godzinie 20.00, tradycyjnie już rozbłyśnie „Światełko do nieba” oraz zabrzmi hymn WOŚP. Oczywiście najważniejszy cel to wsparcie WOŚP czy to w postaci licytacji czy datków przekazanych wolontariuszom pojawiającym się tego dnia w wielu miejscach. Sztab WOŚP jak zwykle będzie się mieścił w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Dlaczego w tym roku walczymy z sepsą? Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Jak co roku szczególnie zachęcam do udziału i kibicowaniu podczas 7. Czeladzkiego Biegu Policz się z Cukrzycą, który ruszy o godz. 12.00 spod OSP w Czeladzi. Całość dochodów z tej imprezy również trafi do Orkiestry.

W 2022 r. dzięki Orkiestrze udało się zebrać 224 376 706,35 zł. Oby w tym roku, również dzięki szczodrości Czeladzian padł kolejny rekord! W ciągu 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld zł i kupiła blisko 70000 urządzeń.

Reklama