Basen na Grabku w 2021

Wszystko wskazuje że już w czasie przyszłorocznych wakacji mieszkańcy Czeladzi będą mogli korzystać ze zmodernizowanego basenu otwartego w parku Grabek. Niedawno dokonano wyboru wykonawcy, który za kwotę blisko 12 mln zł zaprojektuje i wykona przebudowę. Zgodnie z umową zakończenie prac ma nastąpić w kwietniu 2021 r.

W pierwszym przetargu ogłoszonym w drugiej połowie 2019 r. jedyna złożona propozycja opiewała na kwotę o 7 mln zł większą niż obecnie.


Nowy kompleks ma mieć powierzchni około 1000 m kw. Będzie tu m.in. wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami. Zrealizowany będzie też basen rekreacyjny o głębokości od 30 cm do 120 cm oraz basen pływacki z wydzielonymi 4 torami o głębokości 160 cm.


Basen od wielu lat popadał w coraz większą ruinę, a korzystać z niego można było ostatni raz w 2014 r. mimo że już od dawna nie spełniał podstawowych standardów. Teraz dzięki przebudowie uzyska nowy funkcjonalny kształt dostosowany do potrzeb XXI wieku

Wyburzony zostanie stojący przy basenie budynek, a w jego miejscu powstanie nowe zaplecze w tym natryski, przebieralnie i obiekty obsługi. Od strony ul. Legionów planuje się wytyczenie miejsc parkingowych. Kapitalny remont przejdzie znajdująca się obok restauracja. Powstanie też plac zabaw oraz cała towarzysząca infrastruktura małej architektury.


Wielu mieszkańców Czeladzi od dłuższego czasu domagało się remontu i przywrócenia funkcjonowania basenu miejskiego, pora zatem spełnić ich życzenie.