Prace przy Cechowni dobiegają końca

Jeszcze w tym roku zakończą się prace przy przebudowie Cechowni po byłej kopalni Saturn wraz z otoczeniem czyli Centrum Górnictwa Węglowego. W przyszłym roku Centrum musi już zacząć funkcjonować w pełnej formie. Możemy też już zobaczyć jak będzie wyglądał wyjątkowy plac zabaw zlokalizowany na terenie inwestycji.

Wiemy już jak będzie wyglądała wystawa stała w czeladzkim muzeum. Adventure Multimedialne Muzea, jedna z najlepszych firm projektujących muzea, po sześciu miesiącach pracy, przekazała, gotowy projekt koncepcyjny, przyszłej wystawy, która pojawi się we wnętrzu nowej Cechowni. Zgodnie z wytycznymi, wystawa wykorzystywać będzie techniki multimedialne i interaktywne. W ten sposób przedstawiona będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa.

Można już zobaczyć jak będzie wyglądał wyjątkowy, stylizowany placu zabaw dla najmłodszych – kopalnia zabaw. Zatem w niedalekiej przyszłości po wizycie w nowym muzeum, w Cechowni, najmłodsi będą się mogli pobawić w górników na specjalnym, imitującym kopalnię placu zabaw.

Miasto z końcem lipca 2020 r. podpisało umowę z wykonawcą – firmą Anna-Bud. Cały koszt inwestycji szacowany jest na 31 mln zł, z czego środki unijne pokryją ponad 19 mln zł. 

Od 2013 roku w Czeladzi funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Remont, a w zasadzie budowa od podstaw Cechowni, zakończy się w tym roku, zaś samo Centrum zacznie funkcjonować w 2023 r.

Tylko stworzenie nowoczesnej interaktywnej i multimedialnej wystawy stałej może wpłynąć na to, że nowe muzeum odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy miasta, ale też turyści z regionu.

Reklama