Remont Cechowni na finiszu

Prace remontowe na terenie byłej Cechowni, a w przyszłości Centrum Górnictwa Węglowego powoli dobiegają końca. Na wieży pojawił się już zegar. Wcześniej mogliśmy zobaczyć formę wyjątkowego – stylizowanego plac zabaw.

Wiemy już jak będzie wyglądała wystawa stała w czeladzkim muzeum. Adventure Multimedialne Muzea, jedna z najlepszych firm projektujących muzea, po sześciu miesiącach pracy, przekazała, gotowy projekt koncepcyjny, przyszłej wystawy, która pojawi się we wnętrzu nowej Cechowni. Zgodnie z wytycznymi, wystawa wykorzystywać będzie techniki multimedialne i interaktywne. W ten sposób przedstawiona będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa. W ten sposób historia czeladzkiego oraz zagłębiowskiego górnictwa ma wielką szansę na opowiedzenie o niej w sposób nowoczesny, który przyciągnie wielu widzów.

Od 2013 roku w Czeladzi funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, a w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych, uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Remont, a w zasadzie budowa od podstaw Cechowni, zakończy się w 2022 r.

Miasto z końcem lipca 2020 r. podpisało umowę z wykonawcą – firmą Anna-Bud. Cały koszt inwestycji szacowany jest na 31 mln zł, z czego środki unijne pokryją ponad 19 mln zł. 

Zgodnie z planem inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku, a do końca 2023 r. Centrum Górnictwa Węglowego ma już funkcjonować w pełnym zakresie.

Reklama